DIJAMANTI

Najsjajniji, najrijeđi i najtvrđi dragi kamen je dijamant, pa ga upravo to čini najpoželjnijim u izboru nakita. Možemo reći da je svaki dijamant na svijetu poseban, te se dva dijamanta mogu razlikovati u gotovo nebrojivim pojedinostima. Osnovne razlike od kojih zavisi ljepota i vrijednost dijamanata su tzv. 4C:

1. C-CUT - obrada (brušenje)

2. C-CARAT – težina (veličina)

3. C-CLARITY - čistoća

4. C-COLOR - boja

To su glavne karakteristike na temelju kojih procijenjujemo kakvoću dragog kamena.

Draguljari koriste pojam brušenje dijamanta kada žele opisati dimenziju, simetriju i broj facetni pojedinačnog kamena, te oblik u kojem je dijamant rezan. Postoje različiti oblici rezanja kamena: brilijant, princess, baquette, marquise, oval, emerald i srcasti oblik. Međutim, standardno rezanje dijamanta je brilijantni oblik tj. okruglo rezan dijamant brušen u 58 fasetni (ploha) rasporedjenih duž krune, girdla i base kamena. Na taj način dijamant najbolje propušta svjetlost te dobija izniman sjaj i blještavilo.

Boja dragog kamena je izuzetno važna, jer, pored sjaja, najviše privlači pažnju posmatrača. Dijamant je cjenjeniji što je bjelji, a boje se karakterišu skalom slova od D do Z (prema GIA - Gemological Institute od America). Što je slovo bliže kraju abecede, znači da je dijamant lošije boje, žute, i sive. Dijamant je jedini kamen kojem upravo bezbojnost povećava vrijednost. Postoje i tzv. „fancy“ dijamanti, a oni su roze, žute, smedje i crne boje. Ružičasti dijamant je iznimno rijedak te njegova vrijednost dostiže vrtoglave cijene i preko 200.000 USD po caratu.

Čistoća kamena predstavlja koliko inkluzija (karbona, mjehurića zraka) sadrži kamen i da li su te inkluzije vidljive golim okom ili pod povećalom, te da li su bitna mjesta na kojim se nalaze. Postoji skala koja određuje čistoću kamena, a to je:

IF - bez inkluzija

VVS 1 i VVS 2 - vrlo, vrlo male inkluzije (vidljive samo pod povećalom preko 10x)

VS 1 i VS 2 - vrlo male inkluzije

SI 1 i SI 2 - male inkluzije (vidljive pod povećalom do 10x)

P1, P2, P3 - inkluzije vidljive golim okom

U ocjenjivanju vrijednosti dijamanta jako je bitna i njegova veličina, tj. težina. Težina se izražava u karatima.

I konačno, u zavisnosti od svih pobrojanih karakteristika, određuje se vrijednost i cijena dijamanta. Veći dijamanti bi trebali imati certifikat izdat od priznatih svjetskih gemoloških instituta kao što je GIA, IGI.

U drago kamenje, osim dijamanata, spadaju i SAFIR - plavi, SMARAGD – zeleni, i RUBIN - crveni kamen.

Najljepši, najkvalitetniji i najskuplji smaragd je Kolumbijski smaragd, ima najintenzivniju i najljepšu boju, a najvrijedniji i najljepši rubin je Burmanski rubin, čija boja podsjeća na boju golubije krvi, pa ga zovu i „Peagun blood“. Safira, osim plavihm, ima zelenih, ružičastih, žutih i narandžastih.

Osim ova četiri draga kamena imamo i još prelijepog kamenja koje se, zahvaljujući svojoj ljepoti i rijetkosti, koristi prilikom izrade nakita, a spadaju u grupu poludragog kamenja. Neki od njih su:

AMETIST- ljubičasti, PERIDOT- zeleni, TURMALIN- ružičasti, zeleni i smeđi, TOPAZ- žuti i plavi, QUARTZ- roza, smeđi i bijeli, AQUAMARIN- svijetloplavi, ONIX- crni, GARNIT- tamnocrveni i zeleni, MOONSTONE - sivi, bijeli i narandžasti, RODOLITE - crveni, CITRIN- narandžasti, AGATH - bijeli, ROCK CRISTAL- prozirno bijeli.

Porijeklo kamenja: Dijamanti koji su setovani u nakit koji nabavlja “Quraishi” d.o.o. su prirodni i netretirani.Dolaze iz zakonitih izvora koji nisu uključeni u finansiranje bilo kakvih oružanih sukoba i u skladu su sa Rezolucijama Ujedinjenih Naroda za što garantuju naši dobavljači.Dijamanti prolaze rigorozne kontrole prilikom uvoza i izvoza u skladu sa Kimberley Process Certification Scheme(KPCS) a sve sa ciljem da se sa tržišta uklone konfliktni dijamanti.